İzmir Pets, Pets Blog, Yalnız Kediler

Kediler evde uzun süre yalnız kalabilir mi?

Kediler, diğer evcil hayvanlara oranla bakımı en kolay ev arkadaşlarıdır. Temel ihtiyaçlarının karşılanması ile yetinen kediler, gün içinde kendilerini sevecek ya da onlarla oyun oynayacak kişilere de ihtiyaç duyarlar.
Tatil ve seyahat dönemi geldiğinde ise kedi sahiplerini farklı bir telaş sarar. Kediler yapıları itibariyle evlerine bağlı canlılardır. Bu nedenle de sahiplerinin tatil süreçlerinde evden ayrı bir yerde zaman geçirmek kediler için stres anlamına gelir.
En doğrusu imkân var ise bu sürecin kedi için evde tamamlanmasının sağlanmasıdır. Aksi durumlar kedinin kendini terk edilmiş hissetmesine neden olacaktır.
Günlük yoğunluk içinde destek istediğiniz yakınınız işlerinden dolayı kedinizi ihmale uğratabilir ki bu da çok insani bir durumdur. Sizin önlem almanız işte özellikle bu noktada önemlidir.
Alabileceğiniz önlem ve ihtiyacınız olan donanıma gelmeden evvel son bir şey hatırlatmakta fayda görüyorum. Eğer sizin yokluğunuzda kedinizi emanet edebileceğiniz hiç kimseniz yok ise o zaman seyahat sürenizin 4 en fazla 5 günle sınırlı olmasına dikkat edin.
Daha uzun tatiller kedinizin temel ihtiyaçları konusunda sıkıntı yaşamasına neden olabilir.
Komşunuza anahtar bırakabilirsiniz
Eviniz diğer aile bireylerine yakın ise onlara mutlaka bir anahtar bırakarak 2-3 günde bir kedinizin kontrol edilmesini talep edebilirsiniz.
Kedilere sempati duyan bir komşu da bu süreç için size en büyük destekçi olacaktır.
Komşunuzdan vakit buldukça kedinizi kontrol etmesini ve onunla kısa sürede olsa oynamasını veya onu sevmesini isteyebilirsiniz. Ancak çok güvenilir bir arkadaş, bir komşu, bir aile bireyi de olsa unutmamanız gereken en önemli nokta hiç kimsenin sizin kedinize sizin baktığınız gibi bakmayacağıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir